Aby nasza współpraca przebiegała sprawnie i pomyślnie od samego początku, pragniemy przygotować Państwa do pierwszej wizyty oraz poinformować o kilku istotnych kwestiach.
Jak wygląda I wizyta?
Na początku pierwszej wizyty Pacjent zostanie poproszony o wyjaśnienie powodu przybycia do gabinetu dietetyka. Następnie w przypadku braku przeciwwskazań przeprowadzona zostanie analiza składu ciała wraz z interpretacją wyników, po czym zostanie wyznaczony wspólny cel interwencji dietetycznej.
Dietetyk przeprowadzi wywiad zdrowotny i zinterpretuje przyniesione przez Pacjenta wyniki badań. Aby dietetyk mógł jak najlepiej poznać dotychczasowy sposób odżywiania i styl życia Pacjenta, przeanalizuje on przyniesiony Dziennik Żywieniowy. Po spotkaniu Dietetyk na podstawie uzyskanych informacji przygotuje Plan Żywieniowy dla Pacjenta. Jest to zadanie pracochłonne, zatem na uzyskanie Planu Żywieniowego Pacjent będzie musiał poczekać ok. 7 dni.
Nie należy się obawiać pierwszego spotkania z dietetykiem, gdyż przebiega ono w miłej atmosferze, a dietetyk dokłada wszelkich starań, aby Pacjent czuł się komfortowo.
Jak należy przygotować się do I wizyty? - 3 KWESTIE:
1. Aktualne wyniki badań
Aby poznać stan zdrowia naszego Pacjenta oraz aby jak najlepiej opracować dla niego zalecenia żywieniowe, zachęcamy do wykonania podstawowych badań. Prosimy o przyniesienie wyników badań na I wizytę, ewentualnie o przesłanie mailem przed/tuż po I wizycie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przypominamy o tym, aby na badanie udać się na czczo, po 8 - 10 h od ostatniego posiłku, po przespanej nocy, po ograniczeniu intensywnej aktywności fizycznej. Wieczorem, w dniu poprzedzającym pobranie krwi - należy spożyć delikatną, lekkostrawną kolację. Za aktualne wyniki uznaje się wyniki zrobione maksymalnie do 3 miesięcy wstecz.
Sugerowane badania - dla każdego:
- lipidogram - tj. cholesterol całkowity, LDL, HDL, trójglicerydy, nie-HDL
- morfologia krwi obwodowej - podstawowe badanie krwi
- glukoza na czczo
- TSH
- ogólne badanie moczu
Dodatkowe badania - w niektórych przypadkach:
- fT3, fT4 oraz przeciwciała anty-TPO, anty-TG - w przypadku chorób tarczycy (wskazówka - jeśli przyjmujemy preparaty biotyny "na włosy, skórę i paznokcie" - 3 dni przed badaniem należy je odstawić, gdyż mogą wpłynąć na wynik badania)
- krzywa glukozowo - insulinowa (doustny test obciążenia glukozą z jednoczesnym pomiarem insuliny) - w przypadku trudności związanych z redukcją masy ciała/w przypadku wysokiej masy ciała tj. BMI > 30, w celu diagnostyki stanu przedcukrzycowego i insulinooporności, z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku cukrzycy
3 pobrania krwi tj.
na czczo - pomiar glukozy i insuliny,
po 1 h od wypicia 75 g glukozy - pomiar glukozy i insuliny,
po 2 h od wypicia 75 g glukozy - pomiar glukozy i insuliny - żelazo/ferrytyna/wit. B12 - w celu diagnostyki niedokrwistości, w przypadku wzmożonej męczliwości, senności
- elektrolity (sód, potas, magnez, wapń) - w przypadku zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia, obrzęków, częstych skurczów
- kwas moczowy - w przypadku diety bogatobiałkowej i bogatotłuszczowej, zwłaszcza u mężczyzn po 40 roku życia
- kreatynina, mocznik, GFR - w przypadku podejrzenia nieprawidłowej pracy nerek
- ALT, AST, GGTP - w przypadku upośledzonej funkcji wątroby, stłuszczenia wątroby, wysokiej masy ciała, długotrwałego przyjmowania leków
- witamina D tj. 25(OH)D
- kortyzol - w przypadku ciągłego uczucia zmęczenia i braku energii w ciągu dnia/w przypadku wysokiego poziomu stresu w pracy/na codzień
- homocysteina - w przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu oraz rodzinnego obciążenia chorobami układu krążenia
2. Dziennik Żywieniowy
Prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i przyniesienie na I wizytę Dziennika Żywieniowego
Prosimy o pobranie Regulaminu BiaSlim, uważne przeczytanie, wydrukowanie w dwóch egzemplarzach, podpisanie się i przyniesienie na I wizytę. Taki zabieg skraca czas przeznaczony na niezbędne formalności i pozwala skupić się na tym, co istotne - czyli analizie wyników Pacjenta.
Podsumowując - na I wizytę przychodzimy przygotowani z 3 opisanymi wcześniej plikami.
Dodatkowe informacje:
Przygotowanie do analizy składu ciała
Pomiar najlepiej wykonać:
- w godzinach porannych (niestety często ze względu na pracę/inne obowiązki naszych Pacjentów jest to niemożliwe, wówczas zarówno pierwszy jak i każdy kolejny pomiar wykonujemy w godzinach popołudniowych, ale o tej samej godzinie, tzn. z uwzględnieniem podobnego błędu pomiaru)
- na czczo - przed spożyciem zarówno pokarmów jak i płynów (jeśli jest to niemożliwe, to sugerujemy spożycie minimalnej ilości pożywienia i wypicie niewielkiej ilości płynów - na 2-3 h przed badaniem)
- po zachowaniu 12 godzin od ostatniej aktywności fizycznej (nie zaleca się ćwiczyć tuż przed badaniem, akurat w tym jedynym dniu nie zalecamy aktywności fizycznej :) )
- po skorzystaniu z toalety,
- po zdjęciu okrycia wierzchniego,
- po zdjęciu skarpet/rajstop (pomiar wykonujemy na boso - prosimy o zapewnienie takiej możliwości)
- po zdjęciu metalowych elementów garderoby - pasków, biżuterii, zegarków,
- po wyjęciu monet, telefonu, kluczy z kieszeni
- po 5-minutowym uspokojeniu organizmu - w pozycji siedzącej lub stojącej
Kto bezwzględnie nie powinien wykonywać pomiaru?
- kobiety w ciąży lub podejrzewające, że są w ciąży,
- osoby ze wszczepionym rozrusznikiem serca,
- osoby ze wszczepionymi metalowymi elementami - po urazach, wypadkach.
Analiza cennika
Przed I wizytą warto zastanowić się jaka forma współpracy będzie najbardziej odpowiadać - czy to będzie jednorazowa konsultacja czy cykl motywujących spotkań. Jeśli mamy na myśli dłuższy proces - warto rozważyć opcję pakietową uwzględniającą korzystne dla Pacjenta zniżki. Aby skorzystać ze zniżki pakietowej - Pakiet należy wykupić na I wizycie.
Czas trwania wizyt
W związku z tym, że szanujemy czas każdego Pacjenta, zarówno pierwszego jak i ostatniego zapisanego w danym dniu - uprzejmie przypominamy o czasie trwania wizyt:
- I wizyta: pojedyncza - 50-60 minut/ podwójna 80 - 90 minut
- wizyta kontrolna: pojedyncza - 30-40 minut / podwójna 60-75 minut
Dziękujemy za wyrozumiałość i przestrzeganie określonego czasu trwania wizyt.
FAQ - NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
- Czy na I wizycie otrzymam gotowy jadłospis?
Niestety nie, do każdego Pacjenta podchodzimy indywidualnie, a jadłospis opracowujemy na podstawie informacji uzyskanych od Pacjenta na pierwszym spotkaniu. Bierzemy pod uwagę m.in. wyniki badań laboratoryjnych, stan zdrowia, preferencje smakowe, zapotrzebowanie energetyczne oraz umiejętności gotowania każdego Pacjenta. - Czy w Poradni Bia Slim zachęca się Pacjentów do przyjmowania/kupna suplementów diety?
Nie, w Poradni zalecamy dostarczanie niezbędnych składników odżywczych wyłącznie w postaci naturalnej, dostępnej w prawie każdym sklepie spożywczym. Nie prowadzimy sprzedaży suplementów. - Czy muszę umieć gotować, aby przygotować posiłki zalecane przez Dietetyka w Bia Slim?
Nie, nie jest to konieczne. Jesteśmy w stanie tak dopasować przepisy do umiejętności kulinarnych, aby każdy mógł przygotować sobie dany posiłek. Przepisy opracowujemy niezwykle dokładnie, w punktach wypisyjemy każdą czynność. - Czy przejście na dietę oznacza całkowitą rezygnację ze spożycia ulubionych, niekoniecznie zdrowych posiłków?
W przypadku osób, które nie wyobrażają sobie życia bez swoich ulubionych produktów, staramy się pójść na kompromis. Nie wykluczamy w 100%, ale znacznie ograniczamy. - Czy przejście na dietę oznacza konieczność podwójnego gotowania obiadów - osobno dla siebie osobno dla rodziny?
Większość pacjentów korzystających z usług w Poradni wprowadza zdrową kuchnię i zdrowe posiłki dla całej swojej rodziny. Często na zmianie sposobu odżywiania korzysta nie tylko jedna osoba, ale i cała rodzina. Jesteśmy w stanie tak ułożyć jadłospis, aby dopasować do preferencji smakowych całej rodziny.